2017-2020 yılları arasında SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı olarak görev yapan Murat LeCompte, Ekim 2020’de SOCAR Türkiye CEO Danışmanı olarak atanmıştır.  LeCompte, Enerji ve Teknoloji endüstrilerinde yurt içi ve dışında 30 yılı aşkın bir kurumsal tecrübenin sahibidir.

 

Çocukluk yıllarını A.B.D. ve Türkiye’de geçiren Murat LeCompte, T.E.D. Ankara Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nden Turizm İşletmeciliği ve University of Houston’dan Otel Yönetimi ve İşletme dereceleri ile mezun oldu.

 

1990-2006 yılları arasında Bilişim Teknolojileri sektöründe 16 yıl çalışan Murat LeCompte, hem A.B.D. hem de Türkiye’de farklı alanlarda yöneticilik yapmış ve birçok önemli projeye imza atmıştır. Teknoloji sektöründe en son Intel Corporation’da görev yapan LeCompte, Stratejik İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürlüğü, Ülke Eğitim Projeleri Direktörlüğü, Kamu İlişkileri Müdürlüğü gibi üst pozisyonlarda bulunmuştur. LeCompte, aynı zamanda Intel’in Türkiye’deki tek basın sözcüsü olarak görev almıştır.

 

2006 yılında Enerji sektörüne geçen LeCompte, 11 yılı aşkın bir süre BP Türkiye’de Kurumsal İletişim Direktörü görevini icra etmiş, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham  Petrol Boru Hattı (BTC) ve Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) gibi dev projelerde aktif rol üstlenmiştir.

 

LeCompte, hali hazırda SOCAR’ın (Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi) Türkiye’deki medya ilişkileri, kurumsal ve kamu ilişkileri, kurumsal sorumluluk projeleri, kurum içi iletişim ve kriz yönetimi gibi farklı stratejik alanlarında şirket üst yönetimine danışmanlık yapmaktadır.

 

Gerek kurumsal ilişkiler, gerekse iş geliştirme alanlarında çok sayıda kurum içi ve dışı ödülü bulunan Murat LeCompte, Kurumsal İlişkiler Enstitüsü’nün yönetim kurulu dışında, Kurumsal İletişimciler Derneği’nin de yönetim kurulunda Başkan Yardımcısı olarak yer almaktadır. Murat LeCompte, evli ve 3 kız babasıdır.